fbpx
tugigrupp toetusgrupp ATH ATH test testid eeltestid

TOETUSGRUPP - ÄREVUS

Saame kokku hubases keskkonnas, õpime kasutama ärevust leevendavaid tööriistu, nippe, millega pingelistes olukordades toime tulla, saame teadlikumaks oma sisemistest ressurssidest, kuulame teiste kogemuslugusid ja õpime neist. Sind ootab kogenud ja sõbralik nõustaja, kes ise oma kadalipud läbi käinud, end edasi arendades, sest ühiskond ja inimesed on pidevas muutumises. Katsume koos sammu pidada ja kui ei jõua, siis arutada, kuidas ja mida jätta, mida võtta. Kohtumiseni!

Ärevushäired on maailmas üks levinumaid vaimse tervise probleeme:

  • Ärevushäired on sagedamini esinevad naistel kui meestel. Naiste seas on levimus ligi 4,6%, meeste seas aga umbes 2,6%.
  • Kõrge sissetulekuga riikides on ärevushäirete levimus üldiselt suurem kui madala ja keskmise sissetulekuga riikides. Kõrge sissetulekuga riikides on ärevushäirete levimus umbes 5%, samas kui madala ja keskmise sissetulekuga riikides on see umbes 3%.
  • Ärevushäirete esinemissagedus on kõrgeim noorukite ja noorte täiskasvanute seas. Tavaliselt tekivad ärevushäired esimest korda noorukieas või varases täiskasvanueas (vanuses 15-24 aastat).
  • Ärevushäired põhjustavad töövõime vähenemist, haiguslehtede võtmist ja vähenenud produktiivsust. Ärevushäired on seotud ka kõrge kaasuvate häiretega, nagu depressioon ja ainete kuritarvitamine.
  • Ärevushäired moodustavad ligikaudu 3,4% kogu vaimse ja käitumusliku häiretest maailmas. Hoolimata ärevushäirete laialdasest levimusest saavad paljud inimesed vähe või üldse mitte ravi. WHO andmetel aladiagnoositakse tihti ärevushäiretega inimesi ja ravi on küsitav. Madala ja keskmise sissetulekuga riikides võib ravi saada ainult 10-20% inimestest, kellel on ärevushäired.
  • Ärevushäirete levimus Eestis on murettekitavalt kõrge. Viimaste uuringute kohaselt on ligikaudu 20% täiskasvanutest Eestis ärevushäirete ohus. Naiste seas on see näitaja kõrgem, ulatudes 25%-ni, samas kui meeste seas on see umbes 15%
  • Noored täiskasvanud vanuses 18–24 on eriti haavatavad, kus ärevushäired on sagedamini esinevad. COVID-19 pandeemia ajal suurenes vaimse tervise probleemide esinemine, sealhulgas ärevushäired, märkimisväärselt. Vaimse tervise häired Eestis on väga levinud, tekitades lisaks ärevusele ka depressiooni, unehäireid ja vaimset kurnatust.
  • Oluline on märkida, et need probleemid esinevad sageli koos teiste vaimse tervise raskustega ning olukord vajab tähelepanu ja tõhusat sekkumist. Eestis on eriti oluline suurendada teadlikkust ja parandada vaimse tervise teenuste kättesaadavust, et toetada neid, kes ärevushäirete all kannatavad.