fbpx
lein-leina-leinateraapia-leinaga-vaimne-tervis-vaimnetervis

Lein

Professionaalse abi küsimine on ennetav samm tervenemise ja elus edasi liikumise suunas.

LEINAGA TOIMETULEK PÄRAST LÄHEDASE JA LAPSE KAOTUST

Me kõik teame, et lähedase kaotamine on üks raskemaid kogemusi elus. Aga kui laps sureb, lisab see hoopis teise taseme leina ja valu, mis on sageli kirjeldamatu. On täiesti normaalne, kui tunnete pärast sellist kaotust läbi elades tervet rida tugevaid emotsioone. Võite tunda end kurvana, vihasena, süüdi või isegi abituna. Igaühe teekond läbi leina on erinev, kuid on mõningaid asju, mida me kõik saame üksteiselt õppida.

LEINAMISE PROTSESS

On täiesti normaalne, et kaotus näeb igaühe jaoks välja erinev. Leina erinevate etappide läbimine on täiesti normaalne. Nende hulka võivad kuuluda eitamine, viha, depressioon. Samuti väärib märkimist, et igaühe teekond on erinev. Te ei pruugi neid etappe kindlas järjekorras läbida ja teatud etappide mitu korda läbimine on täiesti normaalne. Lein võib meid mõjutada väga mitmel viisil, nii emotsionaalselt, füüsiliselt kui ka kognitiivselt. Ei ole ebatavaline tunda tuimust, väsimust, segadust või isegi füüsilist valu. Kui leinaga on seotud laps, võivad vanemad tunda, et nad on kaotanud osa endast, mis võib muuta leinaprotsessi pikemaks ja intensiivsemaks.

VANEMLIK LEIN

Lapse kaotus on tõeliselt ainulaadne kogemus. See esitab meile väljakutseid viisil, mis trotsib elu loomulikku korda. On täiesti loomulik, et vanemad ootavad oma laste eest hoolitsemist ja nende kasvatamist. Kui see ära võetakse, võib see emotsioonidele tõesti karm olla. See on nii kurb, kuid uuringud näitavad, et paljud vanemad tunnetavad oma kaotuse raskust väga pikka aega, isegi kogu ülejäänud elu. On täiesti normaalne tunda end süüdi või justkui oleks võinud midagi teisiti teha. See kõik on osa leinaprotsessist.

Väga oluline on varakult abi otsida, sest need tunded võivad aja jooksul muutuda tõsisemaks, kui nendega ei tegeleta.

On väga oluline, et teie sõbrad, pere ja kaotusgrupid oleksid sel ajal teie jaoks olemas. Väga oluline on rääkida oma kaotusest teistega, kes mõistavad. Olgu selleks tugivõrgustik või professionaalne nõustamine. Väga kasulik võib olla ühenduse loomine teiste vanematega, kes on kogenud sarnast kaotust. See võib pakkuda mõistmise tunnet, mida on mujal raske leida. Selleks on väga hea rääkida kogemusnõustajaga, kes on kogenud oma elus sarnast kaotust.

Sageli on hea mõte saada professionaalset abi, kui tunnete end tõeliselt kurvana või kui teie lein hakkab teie igapäevaelu segama. Leinanõustamise koolitatud kogemusnõustajast terapeut aitab teil hakkama saada emotsioonide ja tunnetega ning juhendab teid leinaprotsessis teie enda tempos.

Kõgemusnõustajast terapeudile saab aja broneerida SIIT.

EDASILIIKUMINE

Kuigi on tõsi, et lähedase kaotamise valu ei pruugi kunagi täielikult kaduda, on hea, et pärast seda on võimalik oma elu uuesti üles ehitada. Uue normaalsustunde leidmiseks võib kuluda veidi aega ja on oluline olla selle protsessi ajal enda vastu lahke. Väga oluline on enda eest hoolitseda, isegi väikestes asjades. Sellised asjad nagu igapäevane rutiin, piisav puhkamine või mõtestatud tegevuste tegemine võivad teie tervenemise teekonda leinaprotsessis oluliselt mõjutada. Väga oluline on leppida sellega, et paranemine on järkjärguline protsess, ja anda endale ruumi nii leina kui ka taastumise tunnetamiseks. Nii saate edasi liikuda, ilma et peaksite oma elu jätkamise pärast süüdi tundma.